YENİ NESİL İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

Çalışanların şirketleri için çarktaki birer dişli olmasından öteye giden yaklaşımımızı ’İnsan Kaynak değil bir değerdir’ cümlesiyle vizyonumuz olarak özetliyoruz.

X, Y kuşağı ve kristal çocuklar iş hayatındaki yerlerini almaya başladılar ve başlayacaklar. Bildik ve alışageldik sistemlerin içinde yeni gelen bu jenerasyonun kuruluşlar içinde doğru konumlandırmalarını yapmak öncelikli ve şirket hedefleriyle paralel giden kariyer hedeflerine sahip çıkmalarını sağlamak, şirketlerin en önemli yönetim görevlerinden biri olarak karşımızda duruyor.

Deneyimleriyle kuruluşları bugünlerine taşıyan kadrolar ile yeni jenerasyon arasındaki etkin iletişimi arttırmak için bilgi paylaşım ve yaratıcı üretkenliği destekleyen iş modellerini hayata geçirmemiz gerekiyor. Kuruluş içinde uygulanan insan yönetimi süreçleri konusunda ele alınması öncelikli konuları İnsan Kaynakları departmanları ile birlikte belirliyor. Belirlenen başlıklar ile ilgili değerlendirme ve izleme çalışmalarına katılıp ihtiyacı olan kuruluşlarda; Seçme Yerleştirme, Performansa dayalı değerlendirme ve eğitim planlama, kariyer yönetimi çalışmaları konularında kuruluşa en uygun çözümü yaratmaktır.

Kuruluşun İnsan Kaynaklarıyla ilgili ihtiyaç duyabileceği tüm sorun ve süreç sıkıntılarıyla ilgili olarak destek vermek üzere şirkete özel uyarlanan danışmanlık sürecidir. Verdiğimiz konu bazlı örnek İnsan Kaynakları Danışmanlık Hizmetleri aşağıda sunulmuştur. Bütün bu başlıklar dışında şirketlere özel yapılandırdığımız süreçler için proje kapsamında süreci değerlendirip analiz edilmektedir.

Performans Analizi

Etkili Ekip Eğitimleri

Çalışan Veri Yönetimi

Organizasyonel Verimlilik

Zuhal Gürçimen

İnsan Kaynaklarının bütün yetkinliklerimi, ilgi alanlarımı kullanabileceğim bir çalışma alanı olacağına inancım çok yüksekti. Kağıt üstünde bir kaç cümleyle ifade ettiğim bu yolculuk sırasında edindiğim dostlar ve iş bilgisinin yanı sıra, cebimde ne çok hikayenin biriktiğini kurumsal hayatın dışına çıktığım 2011 yılından sonra daha da iyi anlamış oldum.