Yazı Detaylı Bilgi

2017 SON ÇEYREK FİNALDEN ÖNCE KOBİ’LERDEKİ DEĞERLENDİRME GÜNLERİ

Bu yazımda özellikle 5-10 yıllık uzun vadeli planları net olmayan Kobi’lerin yıl sonuna hazırık değerlendirme süreçleriyle ilgili sebep-sonuç ilişkileri üzerinden yola çıkarak önerdiğim yöntemlerle ilgili olacak.

Yeni yıl, bahar ve yaz tatili derken bu yılın son çeyreğine yaklaşıyoruz. Uzun bir yaz dönemini arkada bıraktığımız bu günlerde şirketler olarak verimliliğimizi test edeceğimiz ve son atılımlarımızı yapacağımız aylara girmiş oluyoruz aynı zamanda. Çalışanlar olarak da bir sonraki yıl iş ve özel yaşamdan beklentilerimizi belirleyebilmek için yıl içindeki performansımızı önce kendimizin objektif olarak değerlendirmesi gerektiği dönemdeyiz.

BÜYÜK HEDEFLER KÜÇÜK LOKMALARLA ÇİĞNENİR

2018 gelmeden once yeni yıl hedeflerimizi henüz belirlemediysek bütçelerini gerçeğe en yakın planlarla oluşturmaya başlamalıyız. Ayrıca bu yılı daha karlı bitirmek için halen önümüzde kalan 3-4 ayı etkin değerndirebileceğimizi unutmayalım. Bugüne kadar getiren bizdik daha iyisini yapabiliriz.

Çalışan bireyler olarak da, bu yılki performansımızın verimini arttıracak bir zaman dilimi olarak görebiliriz son ayları. Hepimiz için toparlanma, ne yaptık ne kadarını gerçekleştirdik, yıl bitmeden başka neler yapabiliriz diye ara değerlendirmelerimizi yaparak yıl sonuna bir yandan hedeflerimizi gözden geçirerek ulaşabiliriz.

Yöneticilerle yapılan ara değerlendirme görüşmelerinden once, kendi değerlendirmelerimizi yapmak farkındalık sağlayacağı gibi, memnun olmadığınız koşulların sonuçlarını ortaya dökmek için sebep sonuç ilişkisini bulmaya zamanımız olur böylelikle. İçerden gelen bu değerlendirmeler patron veya yöneticiler için çok önemlidir. Her madalyonun bir arka yüzü olduğu gerçeğindeki gibi kendi rolünü oynayan insanlar her zaman başka bir açıdan fırsatları veya sorunları göremeyebilir.

Çözüm önerileriyle ortaya konan sorunlar, fırsat olabilecek durumlar üzerine çalışılıp fizibilite yapılması ve bunların alttan üste doğru iletilmesi şirketlerin verimliliğinde sanıldığından çok öte düzeyde önemli rol oynar.

Şirketimizin karlılığı, yaptığı yatırımlardan aldığı verimle ilgili değerlendirmelerimizi yaparken yılın başında objektif ve doğru kriterler koyduysak eğer, hedeflerimize ulaşamadığımız takdirde hangi aşamalarda aksaklık olduğunu net bir şekilde ayırıp sorunların üzerine eğilebiliriz.

Büyük planının her bir köşesini ayrı parçalara ayırıp, ayrı ayrı izleyip başarıyı da aksaklığı da görebiliyorsak zaman kaybetmiyoruz demektir.

HAYALİN NEYDİ NE OLDU?

Bu yılın sonuna gelmeden küçük parçaların ne durumda olduğunu kontrol edip doğru müdahaleleri yaptığımızda büyük yap bozu tamamlamak için çok önemli bir zaman kazanmış olacağımızdan bahsetmiştim. Planlar revize edilmek için yapılır sözünü unutmayalım. Sizleri, hedefinizden saptıran şeyleri takıntı haline getirmek yerine, saptığı yerden nasıl yeni bir rota oluşturabilirim düşüncesi doğru sonuca ulaştıracaktır.

Bazen yeniden düzenlemek, bazen de bazı adımlardan vazgeçmek gerekir.

Ön görüyle, proaktif düşünülerek değiştirilen bütün planlar sizi amaçlarınıza biraz daha yaklaştırır.

Son anda, sadece ortaya çıkan olumsuz sonucu düzeltmeye yönelik yapılan çalışmalarda bir yeri düzeltirken, başka yanlış bir karar alabiliyoruz, çok yönlü olarak hesaplayamaya fırsatımız kalmadığı için.

NELER YAPALIM?

Tüm çalışanlarla, patronların yöneticilerin bir araya gelip genel bir değerlendirme yapmasını sağlayacak ortam yaratmaktan başlayalım. Her şirketin imkanlarına göre; bu bir yemek veya eğlence organizasyonuyla birlikte değerlendirme organizasyonu da olabilir. Şirkette hep birlikte yapılan bir pizza partisinden sonra değerlendirmelerin yapıldığı önerilerin toplandığı bir toplantı da olabilir. Son olarak irili ufaklı tüm çalışma ortamlarında yapılabilecek bu değerlendirmelerde temel olarak sorgulanabilecek bir kaç noktaya değinmek istiyorum.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

2017 hedeflerimiz nelerdi?

8 ayın sonunda elde ettiğimiz ciro?

Oluşan kar veya zarar?

Sapmaların farkları?

Neyi daha iyi yapabilirdik?

Organizasyon yapısı olarak ihtiyaçlarımız nelerdir?

Çalışanların beklentileri?

(Not: Çalışan memnuniyet düzeylerini değerlendiren mini anketler oluşturulabilir)

İkinci önemli not:

2017 Ekim ayında iş ve kariyer hikayelerinin yer aldığı kitabım baskıya giriyor. Mobbingten, mülakatlara, acı tatlı hüzünlü bir çok tema hikayelerde yer alıyor. Bundan böyle dergideki aylık yazılarımda da kitabın dışındaki kısa iş hikayelerimi yazacağım. Her ay sayfanın bir bölümünde de, sizden gelecek iş ile ilgili bir anınıza yer vermek istiyorum. Yazı ve önerileriniz için zuhal@zuhalgurcimen.com adresini kullanabilirsiniz.

Başarı dolu günler dileğiyle.