Yazı Detaylı Bilgi

İşyerinde cinsel taciz konusunu konuşuyoruz bu ay.

Ve aslında bir insanlık suçu olan bu durumun; 360 derece; yasal/hukuksal karşılıklarıyla, davranışsal sonuçlarıyla, sözlü veya psikolojik, şiddet içeren/içermeyen tüm versiyonlarıyla çalışan bir insanın maruz kaldığı ‘’Cinsel Taciz’’ konusunun ne demek olduğunu irdeleyen 2 ay devam edecek bir yazı serisi olacak.

Hayır demek ‘Hayır’dır!

‘’Çalışma hayatında ekonomik güç, üst makam veya başka etkili bir göreve sahip olanların, genellikle karşı cinsi ahlâk dışı birtakım tutum ve davranışlarla cinsel yönden sıkıntıya sokup rahatsız etmesi’’ durumuna cinsel taciz diyoruz. Elbette hepimizin malumu, üst makam, kadın erkek veya eşcinsel olma durumundan bağımsızdır cinsel tacize maruz kalmak. Ancak en azından kayıtlara geçebilen tüm sonuçlar bile, ağırlıklı olarak kadına karşı, gücü elinde tutan, patronu, yöneticisi veya bir işin sağlayıcısı konumundaki kişi bunu daha çok yapıyor. Tartışma götürmez bir şekilde hiç bir cinsin bir başkasına yapılmasına insan olarak tahammül edemeyeceğimiz bir durumdur ‘’Taciz’’.

TACİZİ YAŞAMAK KADAR KANITLAMAK ZORUNDA OLMANIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI

Yukarıdaki tanımda yer aldığı gibi, isteğinizin dışında maruz kalınan zorbalığın, başka mecralarda olduğu gibi bir şirket içinde yaşandığında da somut kanıtları aranmaktadır. Elbetteki kötü niyetli kişilerin elinde bir şantaj unsuru kullanılmasını önlemek için delil gerekecektir. Ancak bu gerçek mağdurları tekrar mağdur etmek anlamına gelmemelidir. Kimine göre ‘taciz’ olan bir eylemin, bir başkasına göre sadece ‘şaka’ olması, sözlü veya fiziksel olarak karşımızdakinin bize yapabileceklerinin kapsamını belirlemez. Her insan kendine değecek her türlü eylemin kapsamına kendisi karar verir.

‘Taciz’ tanımına göreceli bakıldığı sürece yasal delil ve kanıtlama bölümü acı veren bir süreç olacaktır. Şirket yönetmeliklerinde nasıl giriş, çıkış saatleriyle ilgili düzenlemeler varsa, taciz de bir konu olarak ceazi şartlarıyla birlikte yer almalıdır. Yaşamış olduğu şiddetin, duygusal yükünü taşıyan kişinin, bunu açıklaması herkesin takdirince, oldukça güç ve malesef bir o kadar da utandığı bir durumdur. Sonuca gitmek için sebebin ve olayların gözler önüne serildiği olayları ispatlamaya çalışırken yaşananlar her seferinde psikolojik olarak olayın mağdurunu zedelemektedir.

Önümüzdeki ay ‚‘taciz’in çeşitleri ve yapanın arkasına sığındığı gerekçelerle durumu hafifletme çabalarının neler olduğunu irdeleyeceğiz.